Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.), w związku z § 21 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Nekla stanowiącym załącznik do uchwały Nr XXXIX/323/2022 Rady Miejskiej Gminy Nekla w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Nekla (tj. Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2022 r. poz. 1997), podaje się do publicznej wiadomości co następuje:
1. Przeprowadza się obowiązkową deratyzację nieruchomości na terenie Gminy Nekla, na obszarach zabudowanych budynkami jednorodzinnymi oraz wielolokalowymi, obiektami użyteczności publicznej oraz obiektami obsługi ludności polegającą na wyłożeniu preparatów do zwalczania gryzoni w miejscu ich występowania i gromadzenia się. Deratyzację należy przeprowadzać co najmniej raz w roku w miesiącach od marca do maja.
2. Deratyzację w odniesieniu do budynków mieszkalnych należy wykonać w miarę potrzeby.
3. Obowiązek, o którym mowa w pkt 1, dotyczy właścicieli, współwłaścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie, użytkowników oraz innych podmiotów władających nieruchomościami położonymi na terenie objętym obowiązkową deratyzacją.
4. W ramach obowiązkowej deratyzacji należy:
4.1. zamknąć gryzoniom drogi dostępu do budynków i pomieszczeń (m.in. poprzez naprawę wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi wtargnięcia, np. otwory w drzwiach, podłogach, ścianach, itp.);
4.2. usunąć z terenu objętego akcją odszczurzania wszelkie odpady żywnościowe oraz inne odpady mogące stanowić pożywienie dla gryzoni;
4.3. wyłożyć na terenie nieruchomości objętych akcją obowiązkowej deratyzacji preparaty do zwalczania gryzoni oraz uzupełniać je w miarę potrzeb, w następujący sposób:
a) preparaty powinny zostać wyłożone wewnątrz lub w pobliżu gniazd zwalczanych gryzoni, w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian, na ścieżkach przebiegu lub w miejscach żerowania, w miejscu gromadzenia odpadów, w piwnicach, magazynach, pomieszczeniach strychowych i gospodarczych, a także na zapleczach sklepów, lokali gastronomicznych itp.,
b) ilość wyłożonego preparatu powinna być dostosowana do zaleceń określonych na opakowaniu preparatu użytego do deratyzacji;
4.4. umieścić w miejscach wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni napis ostrzegawczy o treści: „UWAGA! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom ! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!”;
4.5. systematycznie usuwać padłe gryzonie i przekazać je do utylizacji;
4.6. niezwłocznie po upływie terminu deratyzacji usunąć wyłożone preparaty do zwalczania gryzoni i ich pozostałości oraz przekazać je do utylizacji.
5. Właściciele, posiadacze lub zarządzający nieruchomościami przeprowadzają obowiązkową deratyzację we własnym zakresie i na własny koszt.
6. Nadzór i kontrolę przeprowadzania obowiązkowej deratyzacji sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Nekla za pośrednictwem pracowników Urzędu Miasta i Gminy Nekla.
7. Na żądanie upoważnionego pracownika Urzędu Miasta i Gminy Nekla należy okazać dowód zakupu trutek lub zlecenia deratyzacji zakładowi deratyzacji wraz z wykazem obiektów i urządzeń objętych deratyzacją, jako dowód realizacji obowiązkowej deratyzacji.
8. Zgodnie z art. 117 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2151 ze zm.) kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.
9. Obwieszczenie podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.